Jan Hachran - články

TÝDEN.CZ

27. 5. 2019
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Tajemný symbol zlomeného sloupu

Autor: Jan Hachran

26.09.2016 14:27

Sepsat tento článek mě napadlo teprve před pár dny, když jsem se vrátil z takové ranně podzimní procházky. Já sám bydlím v severozápadních Čechách, což je region, o kterém mnoho lidí sice mluví nepěkně, ale ve skutečnosti je tu moc hezky (samozřejmě pokud se vyhnete určitým lokalitám).

 

Máme zde hezkou přírodu i památky, když pojedete na Šluknovsko, objevíte pěkné lesy, vesnice a městečka s typickými chaloupkami a mnoho drobných i větších církevních památek. Bohužel málokdo v naší republice zná například pannu Marii Českokamenickou, křížovou cestu v Jiřetíně pod Jedlovou, která vznikla na místě zázračného kříže, loretu v Rumburku nebo lesní kapličky vytesané ve skále. A to není rozhodně všechno, takhle bych mohl pokračovat o celém našem kraji, nejen o Ústecku a Děčínsku. Tento článek ovšem nemá být textem o mém kraji, jeho cíl je o něco vyšší – má nám ukázat, že v každém koutě naší země můžeme najít něco pěkného a zajímavého, neboť jak říká staré přísloví: „Bůh je v detailech.“

 

Už na začátku jsem uvedl, že to celé začalo při procházce po jedné vesnici na Ústecku. Nedalo mi to a zamířil jsem se podívat i na místní hřbitov, kde jsem objevil něco velmi zajímavého. Byl to pomník, který byl ve tvaru zlomeného sloupu, vedle kterého stál anděl. Normálně by něco takového člověk přešel bez povšimnutí, ale já se zabývám evropskou ezoterní tradicí, takže jsem v podstatě hned věděl, s čím mám co dočinění. A co tedy onen symbol znamená? Již jednou jsem o tom psal takové menší pojednání pro časopis Ateliér Art, takže ze svého dřívějšího textu budu částečně citovat. 

 

Zlomený sloup na hřbitově ve Valtířově (okres Ústí nad Labem) 

"Symbol zlomeného sloupu pochází už ze starého Řecka a Říma, kde taková forma pomníku označovala hrob předčasně zemřelé osoby. To přetrvalo v podstatě dodnes. U sloupu většinou stojí anděl, což je také odkaz na symboliku z římských dob, kdy u zlomeného sloupu stál většinou bůh Saturn, tajemný bůh spojený s mystérii magie a smrti, zobrazovaný jako stařec s kosou a přesýpacími hodinami, symbolem ubíhajícího času. Saturn byl též původním předobrazem pro notoricky známou postavu smrtky. Kompletní symbolika panny, smrtky a zlomeného sloupu je používána i jako důležitý symbol ve svobodném zednářství. Pro zednáře je důležitá postava Chírama Abiffa, což byl podle biblických zdrojů stavitel a architekt Šalamounova chrámu v Jeruzalémě. Podle legendy byl však předčasně zabit svými pomocníky, kterým odmítl prozradit svá tajemství.

 

Symbolika zlomeného sloupu je tedy u mnoha zednářkých stupňů poměrně důležitá. Jeden z nejvýznamnějších zednářů 19. století, konfederační generál Albert Pike však přišel ve své knize ještě s jiným alternativním vysvětlením, které odkazuje na starověký Egypt. Jedním z nejdůležitějších prvků staroegyptského náboženství byla legenda o božské rodině boha Usireva (řecky Osiris), jeho ženy Eset (řecky Isis) a jejich syna boha Hóra (řecky Horus). Příběh vypráví o tom, že prvním faraonem Egypta byl moudrý a dobrý bůh Usirev, na kterého žárlil jeho zlý bratr bůh Séth. Ten se rozhodl svého bratra zbavit a usednout na jeho místo. Přichystal na něj tedy léčku, pozval ho na hostinu, kde mu jako dar věnoval krásnou zdobenou truhlu. Vyzval ho, aby si do ní zkusil lehnout, což Usirev udělal. V tu chvíli Séth přiskočil a zatloukl víko truhly. Takto uvězněného Usireva poté pustil na moře. Eset z Egypta vyhnal a sám uzurpoval faraónský trůn. Zatlouklou truhlu však mezitím vyplavilo moře ve Fénícii k mladému cedru, který začal truhlu obrůstat. Přitom čerpal energii z božského těla uvnitř. Dorostl tak do majestátních rozměrů. Poté byl poražen a stal se z něj zdobený sloup v novém paláci fénického krále. Eset se pomocí boha moudrosti Thovta dozvěděla, kde má tělo svého muže hledat. Proměnila se v člověka a nechala se najmout jako služka v paláci fénického krále. Když uplynula doba služby, ptal se jí král jakou si žádá odměnu. Ona chtěla onen sloup z jeho paláce. Král se napřed zdráhal, ale pak jí vyhověl. Eset sloup rozbila a z truhly vytáhla tělo manžela, kterého spolu s bohem moudrosti, vědy a magie Thovtem oživili. Poté syna Hóra, který když vyrostl, tak porazil v Egyptě Sétha a pomstil svého otce. Hór sám nastoupil na místo faraona a z Usireva se stal vládce podsvětí. Nutno však poznamenat, že toto je pouze jedna z verzí této staroegyptské legendy - v jiné verzi Séth Usireva roztrhal na kusy, které rozházel po světě.“

Zlomený sloup

Zlomený sloup, umělecké ztvárnění (autor: Jan Hachran, technika: sítotisk na zlato) 

Pokud jste vydrželi až sem, tak vám moc děkuji a je čas přidat k tomu všemu nějaký závěr. Ten je v podstatě jednoduchý – važme si své země, neboť je krásná a každém jejím koutu lze nalézt drobné i velké památky s dlouhou historií a velkou duchovní symbolikou.

 

S úctou

Jan Hachran 


Přílohy ke článku

Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.5

Diskuze

Jan Hachran

Blog o mystice, historii a všech jiných zajímavostech.
já
Oblíbenost autora: 9.62

O autorovi

Jsem student medicíny a zároveň výtvarník a ilustrátor, který se zajímá o vědu, historii, filosofii a také o evropskou židovsko - křesťanskou ezoterní tradici.

Kalendář

<<   květen 2019

PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA